Türkiye Cumhuriyeti

Nepido Büyükelçiliği

Büyükelçinin Mesajı

Değerli Ziyaretçiler,

Büyükelçiliğimizin internet sayfasına hoş geldiniz.

Ülkemizin Myanmar’a atanan ikinci yerleşik Büyükelçisi olarak sizlere bu sayfa aracılığıyla seslenmekten büyük memnuniyet duyuyorum. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Myanmar’a ailemle birlikte 14 Ekim 2016 tarihinde gelerek görevime başladım. Uzun tarihi, zengin kültürel birikimi ve çeşitliliğiyle bir çok bakımdan etkileyici bir ülke olan Myanmar’da Türkiye Cumhuriyetini temsil etmenin onurunu taşıyorum. Buradaki görev sürem boyunca ülkelerimiz arasındaki ilişkileri her alanda daha da geliştirmek temel hedefim olacak.

Son yıllarda uluslararası toplumla bütünleşme çabalarına hız veren Myanmar, “Asya’nın yeni yükselen yıldızı” olarak tanımlanmaktadır. Burada göreve başladığımdan bu yana gördüklerim ve edindiğim izlenimler sonucunda bu tanımlamanın gayet isabetli olduğunu düşünüyorum. 60 milyona yaklaşan nüfusu, Güneydoğu Asya ülkeleri arasında ikinci en büyük yüzölçümüne sahip olması, stratejik konumu, zengin doğal kaynaklarıyla Myanmar geniş bir potansiyele sahip.

Türkiye ve Myanmar arasında diplomatik ilişkiler 1958 yılında tesis edilmiştir.  Büyükelçiliğimizin 9 Mart 2012 tarihinde Yangon’da faaliyete başlamasıyla birlikte ikili ilişkilerimiz daha ileri bir noktaya taşınmıştır.

Büyükelçiliğimizin açıldığı 2012 yılından bu yana Myanmar’la ikili ilişkilerimiz önemli ilerleme kaydetmiştir. İkili ilişkilerimizi farklı alanlarda daha da geliştirmek için iyi bir zemin vardır. Mesai arkadaşlarımla birlikte bu yönde yoğun çaba içinde olmaya devam edeceğiz.

Ekonomik ve ticari ilişkilerimizde ilerleme sağlanması öncelikli amacımızdır. Bu alanda önemli bir potansiyel mevcuttur. Türk şirketlerinin gerek yatırım gerek ihracat alanlarında Myanmar’daki fırsatları değerlendirmelerinin önemli olduğunu düşünüyorum. İlgi duyan şirketlerimizi Büyükelçiliğimizle temas kurmaya davet ediyorum.

Myanmar’da bulunan Şehitliklerimiz iki ülke arasında bir dostluk köprüsüdür. Birinci Dünya Savaşı sırasında Ortadoğu cephesinde İngilizlerce esir alınan Osmanlı askerlerinin ve sivil memurlarının bir kısmı Myanmar’a gönderilmiş, 1915-1920 yılları arasında ülkenin değişik bölgelerinde yer alan kamplarda esaret hayatı yaşamış ve bazıları bu dönem zarfında Myanmar’da şehit olmuşlardır. Şehitlerimizin bir bölümünün defnedildiği Thayet Şehitliğimiz devletimiz tarafından yeniden inşa edilmiş ve 2016 yılında ziyarete açılmıştır. Meikhtila Şehitliğimizin de yeniden inşa edilerek ziyarete açılması yönünde çalışmalarımız sürmektedir.

Büyükelçiliğimiz bünyesinde 2013 yılında faaliyete geçen TİKA Ofisimiz, Myanmar’da başarıyla gerçekleştirdiği projelerle iki ülke dostluğunun güçlenmesine ve Türkiye’nin burada daha iyi tanınmasına büyük katkı sağlamaktadır. TİKA Ofisimiz aracılığıyla Myanmar’da yeni projelerin hayata geçirilmesi için çalışmayı sürdüreceğiz. 

Myanmar’daki sayıca az ama birbirine iyi kenetlenmiş Türk toplumuna daha etkin ve verimli hizmet vermek ve karşılaşabilecekleri sorunlara çözüm üretmek en önemli görevlerimizden biridir. Myanmar’daki eviniz olan Büyükelçiliğimizin kapısı vatandaşlarımıza daima açıktır. Sizlere daha iyi hizmet sunabilmek adına görüş ve önerilerinize her zaman açığız. Ayrıca, buradaki görevimizi nasıl daha iyi yapabileceğimize ve Türkiye ve Myanmar arasındaki ilişkileri nasıl daha güçlendirebileceğimize ilişkin düşüncelerinizi de bizimle paylaşmanızdan memnuniyet duyarız.

Büyükelçiliğimizin faaliyetlerini Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz.

Konsolosluk hizmetleriyle ilgili temel bilgileri internet sayfamızda bulabilir, daha ayrıntılı bilgi almak, talep, görüş ve önerilerinizi iletmek için telefon (+95 1 662992) veya e-posta (embassy.naypyidaw@mfa.gov.tr) yoluyla bize her zaman ulaşabilirsiniz.

Bu düşüncelerle, internet sayfamızı ziyaretiniz için teşekkür ediyor, şahsım ve mesai arkadaşlarım adına en iyi dileklerimi sunuyorum.

 

Kerem Divanlıoğlu

Büyükelçi